Пожежна безпека на підприємстві
Незалежно від вжитих заходів і передбачених захистів, не існує 100% гарантії пожежної безпеки на підприємстві.
З метою мінімізації збитку і збереження життя і здоров'я співробітників на підприємстві законодавством України передбачено навчання працівників правилам пожежної безпеки.
Кожен співробітник підприємства, незалежно від посади і робочого місця, повинні бути проінструктовані про порядок дій на об'єкті в разі виникнення пожежі: правила гасіння пожеж на початкових стадіях, створення умов для ліквідації пожеж рятувальними службами і т.д.
Серед найчастіших причин пожеж можна виділити:
- неправильне облаштування систем опалення, вентиляції, електрообладнання;
- порушення правил користування електрообладнання, несправність виробничого обладнання;
- порушення правил пожежної безпеки при влаштуванні та експлуатації печей та теплогенеруючих агрегатів;
- коротке замикання електромереж, струмові перевантаження проводів і електричних машин, розряди статичного і атмосферної електрики, іскри;
- порушення правил зберігання пожежонебезпечних несумісних матеріалів;
- недостатнє знання персоналом основ пожежної безпеки;
- необережне поводження з вогнем;
- куріння в заборонених місцях;
- самозаймання;
- підпал.
Порядок дій при пожежі регламентується Правилами пожежної безпеки (наказ МВС від 30 грудня 2014 року №1417).
Якщо пожежа виникла на підприємстві, посадова особа, зобов'язана:
- викликати оперативно-рятувальну службу або переконатися, що її вже викликали інші співробітники;
- оцінити ступінь і небезпека пожежі та скласти орієнтовний план дій;
- для запобігання поширенню пожежі слід відключити електроживлення, припинити роботу пристроїв, обладнання та устаткування і зупинити роботу вентиляційних систем;
- організувати і провести евакуацію людей, не причетних до ліквідації пожежі, з приміщення на вулицю або в безпечне місце;
- включити центральні системи оповіщення людей про пожежу, стаціонарні установки пожежогасіння і протидимного захисту;
- вчинити дії, необхідні для збереження або евакуації матеріальних цінностей;
- зустріти представників оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, надати їм допомогу при підключенні техніки до зовнішніх джерел водопостачання.
- забезпечити безперешкодний доступ на територію об'єкта пожежно-рятувальним підрозділам (ця вимога не поширюється на підприємства з особливим порядком допуску).
Дії співробітників під час пожежі:
По можливості, спробуйте локалізувати або загасити пожежу вогнегасником, піском, щільною тканиною або водою. При неполадках з електрикою, в першу чергу необхідно вимкнути електрику.
Якщо усунути пожежа не вийшло - необхідно включити пожежну сигналізацію і сповістити осіб, що відповідають за пожежну безпеку на підприємстві, і керівника підприємства.
Також, необхідно сповістити про пожежну службу за телефоном 101 про спалах. Назвіть оператору інформацію про пожежу - місці виникнення, розташуванні будови, кількості людей у будівлі та іншу допоміжну інформацію.
Дотримуючись планам евакуації, які повинні бути на кожному поверсі будівлі, залиште будівлю і допоможіть вибратися з будівлі, що знаходяться в ньому людей. Користуватися ліфтами під час пожежі строго заборонено!
У задимлених приміщеннях пересувайтеся, пригнувшись до підлоги, прикриваючи рот і ніс вологою хусткою.
Якщо вогонь перекинувся на одяг - ні в якому разі не рекомендується бігти. Необхідно лягти на землю і перевертаючись, згасити на собі полум'я.
Якщо Ви хочете БЕЗКОШТОВНО проконсультуватися або пройти навчання з охорони праці і пожежної безпеки на підприємстві - телефонуйте (067) 613-28-68, (066) 812-28-68.