Вступний інструктаж з пожежної безпеки на підприємстві
Пожежна безпека на підприємстві - це ефективна систему заходів щодо захисту будівлі або споруди від виникнення вогнищ загоряння або задимлення і їх придушення на ранніх етапах.
Одним з найбільш ефективних заходів забезпечення пожежної безпеки є інструктаж співробітників з пожежної безпеки.
Правилами пожежної безпеки в Україні, а також Порядком здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях, затвердженим постановою КМУ від 26.10.2013 № 444, встановлено, що всі працівники, прийняті на тимчасову або постійну роботу, повинні проходити на підприємстві або організації інструктаж щодо дотримання норм протипожежної безпеки, основних правил поведінки в екстрених ситуаціях та надання первинної медичної допомоги.
Вступний інструктаж є найбільш масовим: він проводиться з усіма співробітниками компаній і підприємств, які зараховуються в штат на тимчасове або постійне місце роботи, з співробітниками інших компаній або організацій, які беруть участь в процесі виробництва в будинку або споруді, з учасниками екскурсій, студентами, учнями професійних училищ та інших навчальних закладів.
Своєчасно організувати інструктажі працівників із питань пожежної безпеки, а також навчання і перевірку знань має керівник підприємства, а у структурних підрозділах (цех, дільниця, лабораторія, майстерня тощо) — керівник відповідного підрозділу (п. 4 розділу І Порядку затвердження програм навчання та інструктажів з питань пожежної безпеки, організації та контролю за їх виконанням, затвердженого наказом МВС від 05.12.2019 № 1021).
Вступний інструктаж з пожежної безпеки проводиться на підставі чинних на підприємстві правил, інструкцій та інших нормативно-правових актів у спеціально обладнаному для цього приміщенні силами штатних фахівців служби охорони праці, а його проведення відбивається в журналі реєстрації вступного інструктажу.
Під час проведення вступного інструктажу з пожежної безпеки потрібно ознайомити працівника наступними питаннями:
- небезпечні фактори (типи робіт, обладнання) в діяльності підприємства, які можуть спричинити пожежу;
- запобіжні засоби пожежної безпеки, що використовуються для мінімізації ризиків виникнення пожежі;
- норми експлуатації інструментів пожежогасіння та місця їх розташування; аварійна система інформування працівників про пожежу на підприємстві;
- процедура евакуації робітників та матеріальних цінностей;
- порядок притягнення винних осіб до відповідальності за порушення правил пожежної безпеки тощо.
Вступний інструктаж завершуються перевіркою знань, яку здійснює особа, що його проводила.